16.03.2014

Słodzik na diecie?

Hej moi kochani! Na początek, dziękuję za 360 obserwatorów, jejku, naprawdę miło się patrzy, jak nasze grono się powiększa. Coś niesamowitego, serio.<3
Wczoraj miałam ważenie i mierzenie, jest 0,5 kg w dół, na wadze 56,5 kg! Jeśli chodzi o cm, to o 3 cm zmalały mi boczki, talia o 1 cm i brzuch o 1 cm. Mogło być lepiej, jednak tragedii nie ma.
Wczoraj w aptece zainwestowałam 5,5 zł w 20 tabletek CHROMU ORGANICZNEGO. Ma on ponoć pohamować łaknienie na słodkości. Są one moją słabością i sprawiają, że nie chudnę tak skutecznie jak mogłabym. Niestety. Będę łykała codziennie po jednej magicznej tabletce i za tydzień powiem wam, czy wytrwałam tydzień bez słodkości (dopuszczalne są tylko ciasteczka owsiane, miód, jogurty, musli i dżem). Zobaczymy co z tego wyjdzie!:)
Przechodząc do dzisiejszego wpisu, to postanowiłam się zagłębić w dość kontrowersyjny temat słodziku na diecie. Trucizna czy nie? Nasz wróg, czy przyjaciel na diecie? Zaraz się dowiemy.

image
1 TABLETKA SŁODZIKU MA ZALEDWIE 0,01 KCAL. Całkowicie niepozorna, malutka substancja słodząca, która zupełnie nie zmieni kaloryczności naszej kawy lub herbaty. Ale co z naszym zdrowiem?
Słodzik to sztuczny środek słodzący, czyli środek chemiczny charakteryzujący się bardzo słodkim smakiem. Jest około 200-400 razy słodszy od cukru. Nie ma żadnej wartości odżywczej i jest stosowany przy wyrobie produktów o obniżonej kaloryczności. 
Najpowszechniej stosowanym słodzikiem jest Aspartam, uważany za najbardziej niebezpieczny, słodszy od sacharozy aż o 160 razy. Aspartam jest lekceważony przez większość ludzi, niestety. W trakcie trawienia, przy rozkładzie związków zawartych w aspartamie, wydzielany jest do organizmu metanol w postaci wolnej. Są to male dawki, ale ponieważ postać wolna, to jest przyłączany momentalnie do innych łańcuchów i tak sobie krąży po naszym krwiobiegu. I w żaden sposób nie da się go wydalić. 
Im więcej aspartamu spożywamy tym metanolu w organizmie jest więcej… i o ile na początku dawki te są znikome i nie wpływają na nasze zdrowie w zaden sposob, o tyle z czasem nagromadzenie jest tak duże, ze zmiany sa znaczne… Może prowadzić do zmian nowotworowych (przy długotrwalym - kilkuletnim stosowaniu).
Jak jednak wykazały ostatnie badania, zastąpienie cukru słodzikiem nie zmniejsza ogólnej kaloryczności diety, gdyż Aspartam o wiele bardziej niż cukier wzmaga w mózgu wydzielanie endorfin, które są odpowiedzialne m. in. za wzrost łaknienia. Ponadto słodzik, podobnie jak cukier, wzmaga wydzielanie insuliny wpływającej na rozrost komórek tłuszczowych.
Nie brzmi to wszystko zachęcająco, prawda? Dlatego proszę, zastanówcie się 10 razy, zanim sięgniecie po słodzik. Naprawdę, nie warto. Ja, osobiście, wolę nie dostarczać swojemu organizmowi tak ogromnej dawki chemii i kiedy mam ochotę na słodzoną kawę, lub herbatę, wolę wsypać dwie łyżeczki cukru trzcinowego i przynajmniej być spokojna.

image
100 gramów brązowego cukru zawiera 373 kcal, a białego 396 kcal.
Cukier trzcinowy jest naturalny i zawiera więcej żelaza, wapnia, fosforu, magnezu, cynku i innych niezbędnych pierwiastków śladowych niż cukier biały, który poddawany jest rafinowaniu. Można go używać w dokładnie takich samych zastosowaniach jak zwykły biały cukier.
Jednak, opinie na temat tego, czy cukier trzcinowy jest faktycznie zdrowszy od białego są podzielone. Ja jednak utrzymuję się przy tym, że jest na pewno trochę zdrowszy od białego. Ale to moje osobiste zdanie.
Oczywiście, na diecie najlepiej jest wyeliminować wszelkie cukry, nawet brązowy, jednak faktem jest, ze jedna czy dwie łyżeczki raz na jakiś czas nie sprawi, że nasza dieta nie będzie przynosiła efektu. Za jakiś czas napiszę o innych słodzidłach, także wyczekujcie!:)

A NA KONIEC…
image
 NIE ZAPOMINAJCIE O TYM, MOJE KOCHANE♥ 
Do napisania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz